WYWÓZ GRUZU I ODPADÓW POBUDOWLANYCH ZADZWOŃ:

530 307 010

Co grozi za nielegalny wywóz gruzu?

przez ananadsy
nielegalny wywóz gruzu

Gruz gromadzi się nadzwyczaj szybko. Wie o tym każdy, kto choć raz wyburzał ścianę w domu, robił gruntowny remont bądź budował nowy dom. Jest to dość uciążliwy problem, co sprawia, że łatwo pójść w proste i szybko rozwiązujące sytuację rozwiązania. Niestety, wywóz gruzu do lasu, czy inne miejsce, które nie jest do tego przeznaczone, to czyn zabroniony prawnie, który wiązać się będzie z karą. Jakie dokładnie konsekwencje oczekują za nielegalny wywóz gruzu?

Nielegalny wywóz gruzu – jaka kara może spotkać?

Niestety, ignorancja nie jest wytłumaczeniem w świetle prawa. Jako obywatel danego państwa, każdy jest zobowiązany do obycia w kwestii swoich praw, ale też obowiązków. Nie jest więc ważne, czy dana osoba sądziła, że popełnia przestępstwo bądź nie – ważne jest, że działała w zakresie nielegalnego wywozu gruzu.

Oczywiście kara jest zależna od wielkości przewinienia, o której zadecyduje już sąd. Warto jednak wiedzieć, że za nielegalny wywóz gruzu, można spotkać się z dwoma rodzajami kary – grzywną, jak i pozbawieniem wolności. Opłata karna, którą będzie trzeba uiścić, może wahać się od bardzo małych kwot, do dość pokaźnych – prawo mówi tutaj o grzywnie od 20 zł do aż 5 tysięcy zł. Jeśli chodzi o karę pozbawienia wolności, to jest ona dużo rzadziej przyznawana w tym przypadku, jednak możliwa – areszt bądź więzienie może dotyczyć winowajcy nawet przez 8 lat. Jak widać, warto zadbać o odpowiedni wywóz odpadów budowlanych Poznań.

Warto też wiedzieć, że kara może spotkać winnego też z innej strony. Załóżmy, że gruz został wywieziony do zwykłego, osiedlowego kontenera – wtedy kara pieniężna będzie naliczana przez zarządcę tego miejsca. Tak samo nie można zawieźć odpadów na swoją działkę, gdyż za brak porządku na nich grozi kolejna kara grzywny i jest to postrzegane jako nielegalny wywóz gruzu.

Wywóz gruzu – jak to robić legalnie?

Jest kilka sposobów, aby wywieźć gruz w pełni legalnie. Jednym z nich jest przewiezienie ich do miejsca, które jest do tego przeznaczone – kontenery na gruz Poznań świetnie się w tym sprawdzą. Jednak nie zawsze trzeba to robić samemu. Jest wiele firm, które zajmują się właśnie tą czynnością. Wystarczy jeden telefon, a gruz zostanie legalnie usunięty. Firmy posługują się wielkimi workami, jak i kontenerami, które następnie kruszone są w specjalnych urządzeniach. W ten sposób powstaje kruszywo budowlane, które nadaje się do ponownego użytku zarówno w budownictwie, jak i przy tworzeniu dróg. Lepiej nie narażać się na opisane powyżej kary poprzez nielegalny wywóz gruzu i pozbyć się tych materiałów w sposób w pełni legalny.

Jak widać, legalny wywóz gruzu nie jest trudny, więc nie ma sensu ryzykować karami pieniężnymi, bądź nawet pozbawienia wolności. Wystarczy jedynie zgłosić potrzebę wywozu, podać wszystkie niezbędne informacje, a specjaliści szybko się tym zajmą.

Jeżeli zainteresował Cię powyższy artykuł o nielegalnym wywozie gruzu, sprawdź również:
Wywóz gruzu Poznań
Odbiór gruzu Poznań
Kruszarnia gruzu Poznań