WYWÓZ GRUZU I ODPADÓW POBUDOWLANYCH ZADZWOŃ:

530 307 010

Jak wykorzystać gruz w ogrodzie?

przez ananadsy
Jak wykorzystać gruz w ogrodzie

Gruz, który zostaje po budowie domu lub generalnym remoncie to zawsze kłopotliwa sprawa. Jeżeli chcemy się go pozbyć, powinniśmy wynająć kontener na gruz i zapłacić za jego wywóz. Jest to najkorzystniejsze rozwiązanie jeśli spodziewamy się dużej ilości gruzu. W przypadku, gdy mamy tego odpadu niewiele można zastanowić się nad wykorzystaniem go w inny sposób. Wiele mówi się o zanieczyszczeniach środowiska naturalnego, dlatego warto szukać alternatywnych rozwiązań. Znajdziecie tu kilka sposobów jak wykorzystać gruz w ogrodzie. 

Jak wykorzystać gruz w ogrodzie – sposoby na praktyczne wykorzystanie gruzu

Jednym z najbardziej popularnych sposobów na wykorzystanie gruzu w ogrodzie jest usypanie z niego skarpy. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasza działka zyska zróżnicowanie i urozmaicimy jej teren. Na usypanej skarpie możemy posadzić różnorodne rośliny, które będą ładnie wyeksponowane. Tworząc skarpę z gruzu, należy pamiętać, że zbędny gruz powinien tworzyć jej pierwszą warstwę. Następnie już usypany gruz powinno się przykryć odpowiednią ziemią do sadzenia kwiatów. Dopiero po przygotowaniu tych dwóch warstw możemy przejść do sadzenia kwiatów, które pięknie przyozdobią teren działki.

Drugim sposobem na praktyczne wykorzystanie gruzu w ogrodzie może być usypanie z niego fundamentów pod taras lub altankę. Taka konstrukcja świetnie sprawdzi się w ciepłe wieczory jako miejsce do spędzenia czasu z rodziną lub znajomymi. Gruz budowlany można wysypać również jako fundament pod garaż czy do wyznaczenia ścieżek przemierzających przez teren naszej działki. Gruz zawsze sprawdzi się jako utwardzenie obszaru ogrodu, ponieważ składa się z ostrych krawędzi kawałków cegieł lub betonu. Ostre krawędzie dobrze klinują się między sobą i nie osuwają. 

Jak wykorzystać gruz w ogrodzie – ciekawe pomysły

Jeżeli chcemy, aby nasz ogród wyglądał pięknie i nietuzinkowo to warto pomyśleć nad urozmaiceniem jego terenu. Gruz budowlany, który powstaje po budowie domu czy generalnych remontach to świetny materiał do formowania terenu. Ostre krawędzie, które tworzą się przy odpadkach z cegieł i płytek, klinują się między sobą i zapewniają bardzo dobrą stabilność przyszłej konstrukcji. W przypadku, gdy podłoże jest słabo przepuszczalne, to gruz świetnie nada się do stworzenia drenażu, który będzie odprowadzał wodę. Dzięki temu możemy zapobiec zbieraniu się wilgoci w naszym ogrodzie. 

Jak wykorzystać gruz w ogrodzie – co jak mamy za dużo gruzu?

Podczas prac budowlanych może dojść do sytuacji, że wytworzona ilość gruzu przerośnie nasze oczekiwania. Nie będziemy wtedy w stanie wykorzystać, wszystkiego co nam zostało. W takim wypadku najlepszą decyzją będzie wynajem kontenera na gruz. Wiele profesjonalnych firm zajmuje się wywozem i utylizacją tego typu odpadów. Jest to najkorzystniejszy sposób, ponieważ możemy cały gruz, który nam pozostał składować w odpowiednim kontenerze. Dzięki temu zaoszczędzimy miejsce na działce oraz mamy pewność, że odpady trafią w przeznaczone do tego miejsce.

Sprawdź również nasze pozostałe usługi, które świadczymy w firmie Gruz-Poz:

KRUSZARNIA GRUZU POZNAŃ
WYWÓZ ODPADÓW ZIELONYCH POZNAŃ
Wywóz bioodpadów Poznań