Utylizacja gruzu – czym jest i jak sobie z nią poradzić?
Odpady komunalne nie są tym samym co śmieci z budowy. Niektórzy ludzie, chcą zamieścić śmieci po remoncie w pojemniku na odpady komunalne. Jest to skrajnie nieodpowiedzialne, ponieważ gruz może zawierać niebezpieczne elementy. Najpierw trzeba je usunąć, a dopiero potem można przejść do utylizacji gruzu. Czym jest i jak sobie z nią poradzić? Nie wszyscy wiedzą, że gruz można poddać recyklingowi, a także wykorzystać ponownie np.: w ogrodzie.
Co to jest utylizacja gruzu?
Utylizacja gruzu to proces usuwania gruzu z danego obszaru. Można to zrobić ręcznie lub przy użyciu maszyn. Wywóz gruzu jest często konieczne po klęsce żywiołowej, takiej jak huragan czy trzęsienie ziemi, lecz Polska leży w takiej strefie klimatycznej, że nie jest to zbyt częste. Zdecydowanie częściej, kontener na gruz jest nam potrzebny po remoncie budowlanym. Na całe szczęście, w każdym mieście znajdziemy firmę, która zajmuję się wywozem śmieci z budowy.
Jak przygotować gruz do utylizacji?
Gruz może występować w wielu różnych formach, ale przygotowanie go do utylizacji to zazwyczaj ten sam proces. Jak przygotować gruz do utylizacji? Po pierwsze, wszelkie duże kawałki powinny być podzielone na mniejsze, które można łatwiej przenosić. Po drugie, cały gruz należy umieścić w specjalnych workach na gruz (najczęściej do 1,5 tony). Po trzecie, worki lub pojemniki powinny zostać zabrane do odpowiedniego miejsca utylizacji. Gruz może stać się także kruszywem budowlanym, który będzie idealny do utwardzenia dróg dojazdowych, czy nada się pod budowę np.: tarasów ogrodowych.
3 możliwości utylizacji gruzu
Odpady budowlane nie mogą zostać wrzucone do żadnego z pojemników. Prace remontowe generują bardzo dużą ilość niebezpiecznych śmieci, które muszą zostać w prawidłowy sposób zutylizowane. Stare kafelki, szkło, cegły, papierowe tapety, beton, kartony, ceramika, płytki, sedesy, puszki po farbach i lakierach – nigdy nie powinny być wrzucane do odpadów komunalnych. Istnieją teoretycznie 3 możliwości utylizacji gruzu
- utylizacja gruzu na własną rękę – jeśli remont nie był zbyt duży, a ilość odpadów nie była zbyt duża, możemy spakować wszystko do worków na gruz i zawieźć do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Takie punkty działają w każdej gminie, musimy go jedynie przewieźć.
- utylizacja gruzu przez inną osobę – gruz jest bardzo dobrym składnikiem budulcowym pod taras, place, elementy małej architektury, a nawet do utwardzania dróg dojazdowych. W Internecie możemy znaleźć bardzo wiele osób, które przyjmą gruz. Niestety należy pamiętać, że oddanie gruzu takiej osobie nie zwalnia nas z odpowiedzialności, jeśli gruz zostanie zutylizowany w nielegalny sposób.
- zamówienie kontenera na gruz – zdecydowanie najlepsza usługa. Firmy zapewniają kompleksowe podejście, podstawienie kontenera, a także transport i wywóz gruzu. Wybierając takie ogłoszenie mamy pewność, że surowiec z budowy nie będzie miał negatywnego wpływu na środowisko naturalne, a gruz zostanie wywieziony na legalne składowisko odpadów.