WYWÓZ GRUZU I ODPADÓW POBUDOWLANYCH ZADZWOŃ:

530 307 010

Co zrobić z ziemią z wykopu?

przez ananadsy
Co zrobić z ziemią z wykopu

Wiele osób, które decydują się na wybudowanie domu, zastanawia się co zrobić z ziemią z wykopu. Część osób oddaje ją za darmo, aby się jej pozbyć. Istnieją jednak lepsze sposoby na jej wykorzystanie. Dobrym pomysłem może być pozostawienie jej na jakiś czas na placu budowy, a następnie wykorzystanie ziemi z wykopu np. do założenia ogrodu. Oczywiście kluczowe znaczenie w tej kwestii ma rodzaj ziemi. Wyróżniamy kilka rodzajów gleby z wykopu. Najczęściej jest to gleba próchnicza i gleba nieurodzajna. Najbardziej pożądana jest wierzchnia warstwa ziemi, czyli humus. Jest to najbardziej urodzajna gleba, która świetnie nada się do założenia ogrodu. Warto taką glebę wykorzystać, ponieważ jej właściwości sprzyjają rozwojowi roślin i kwiatów.

Co zrobić z ziemią z wykopu – sposoby na jej wykorzystanie

Jeśli podczas prac budowlanych zajmujemy się wykopaniem ziemi, to warto zastanowić się nad jej ponownym wykorzystaniem. Jeżeli wykopiemy wierzchnią warstwę ziemi, czyli humus to możemy zaplanować użycie jej do stworzenia ogródka na naszej działce. Jest to bardzo cenna gleba i świetnie nada się jako podkład do posadzenia roślin lub warzyw. 

Po wykopie nie należy mieszać jej z mniej urodzajną glebą. W przypadku, gdy wiemy, że nie wykorzystamy humusu od razu po wykopie to należy obsiać ją jakimikolwiek roślinami. Dzięki temu gleba nie straci swoich właściwości i będziemy mogli z niej skorzystać w przyszłości. 

Podczas wykopów powstaje również gleba nieurodzajna, a więc ziemia, która nie nadaje się do zasadzenia w niej roślin. Nie oznacza to jednak, że należy się jej pozbyć. Możemy wykorzystać ją jako materiał do formowania terenu. Najłatwiej będzie usypać z niej niewielkie pagórki. Gleba według prawa nie jest traktowana jako odpad, a więc za jej składowanie nie zostanie nałożona na nas żadna kara, dopóki będzie składowana na naszej działce. 

Co zrobić z ziemią z wykopu – wywóz i utylizacja

W przypadku gdy nagromadzona ziemia z wykopu przerasta nasze możliwości i nie jesteśmy w stanie znaleźć dla niej odpowiedniego zastosowania, to warto zastanowić się nad jej wywozem. Wiele firm zajmujących się odpadami oferuje również usługę wywozu ziemi i jej utylizacji. Firma przywozi kontener na ustaloną wcześniej ilość dni, a po zapełnieniu kontenera zajmuje się jego wywozem i utylizacją ziemi. Należy pamiętać, że pojemność kontenera powinna być dostosowana do ilości i objętości ziemi, która chcemy składować. Kilka czynników składa się na koszty takiej usługi, mowa tu: odległości od klienta, wielkości kontenera oraz ilości dni, na które potrzebujemy go wynająć.

Jednym ze sposobów może być oddanie ziemi rodzinie lub znajomym w celu wykorzystania jej w ogrodzie. Mowa tu oczywiście o najbardziej wartościowej glebie, czyli ziemi próchniczej. Warto również zastanowić się nad wystawieniem ogłoszenia o chęci pozbycia się ziemi. Jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ osoba odbierająca ponosi wtedy koszty transportu. Na wielu portalach z ogłoszeniami w internecie możemy znaleźć osoby, które chętnie zabiorą lub oddadzą ziemię do wywozu. 

Sprawdź również nasze pozostałe usługi, które świadczymy w firmie Gruz-Poz:
Wywóz odpadów budowlanych Poznań
Wywóz bioodpadów Poznań
Wywóz gruzu betonowego i ceglanego Poznań